5. nacionalno Natjecanje u čitanju naglas

U organizaciji Narodne knjižnice i čitaonice Vlado Gotovac  23. i 24. studenoga 2017. godine, održano je u Sisku  jubilarno 5. nacionalno Natjecanje u čitanju naglas pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture Republike Hrvatske, Sisačko-moslavačke županije, Grada Siska i Hrvatskog knjižničarskog društva – Komisije za knjižnične službe i usluge za djecu i mladež.Tema je ovogodišnjega Natjecanja bio čarobnjački svijet Harryja Pottera čime je obilježena 20. obljetnica od izlaska prve svjetski poznate knjige britanske književnice J. K. Rowling „Harry Potter i kamen mudraca".

Kroz dva dana natjecanja učenici osnovnih škola od 3. do 8. razreda  svojim su kreativnim nastupima i lijepim čitanjem poticali vršnjake na čitanje njima dragih naslova.

Zagrebačku županiju (u starijoj kategoriji, za učenike od 6. do 8. razreda) predstavljala je Nika Širanović, učenica 8. b razreda koja je osvojila TREĆE mjesto.

Učenicu su za natjecanje pripremile mentorice Darija Lažeta, prof. hrvatskoga jezika i Diana Blažić, knjižničarka.

Čestitamo!

Završna svečanost Nac. kviza za poticanje čitanja

Završna svečanost održala se u srijedu, 15.11. 2017. u predvorju Nacionalne i sveučilišne knjižnice. Našu školu predstavljao je Andro Galić, učenik 7. c razreda, a u pratnji su bili : Antonio Martinko, Nika Vnučec  Ivan Šušković Kozjak (svi 7.c).

S mladima su se družili pisci čije su knjige čitali za kviz: Maja Brajko LivakovićTihomir Horvat i Sanja Pilić, a zbor i solisti  Hrvatskog narodnog kazališta izveli su nekoliko arija iz opere "Nikola Šubić Zrinski", Ivana pl. Zajca.

Natjecanje u čitanju naglas 2017.

Ovogodišnje županijsko Natjecanje u čitanju naglas za Grad Zagreb i Zagrebačku županiju održano je 8.11.2017. u prostorijama Knjižnica grada Zagreba na Odjelu za djecu i mladež. Našu školu predstavljale su: Dora Zorić, učenica 4. razreda (PŠ Kerestinec) u kategoriji od 3. do 5. razreda i Nika Širanović, učenica 8. b razreda u kategoriji od 6. do 8. razreda.

Nika Širanović osvojila je PRVO mjesto u Zagrebačkoj županiji te ide na Državno natjecanje u čitanju naglas koje će se održati krajem studenoga u Sisku.

Čestitamo!

Književno-zabavni kviz o Dragutinu Tadijanoviću

Dana 4. studenog 2017. godine u Osnovnoj školi „Ivan Goran Kovačić“ u Slavonskom Brodu održan je drugi književno-zabavni kviz o životu i stvaralaštvu hrvatskog književnika Dragutina Tadijanovića. Našu školu predstavljale su četiri učenice osmih razreda: Helena Brajdić iz 8. aNika Širanović iz 8. b te Paula Rančić i Patricija Grizelj iz 8. e razreda.

Sudjelovalo je 28 osnovnih škola te se, zbog brojnosti prijavljenih ekipa, pisao eliminacijski test  na kojem su naše učenice postigle najbolji rezultat.

Sve natjecateljske grupe u Rastušju, selu nedaleko od Slavonskog Broda imale  su priliku posjetiti rodnu kuću Dragutina Tadijanovića.  U Rastušju  nas je dočekao gospodin Miroslav Bjelobrk koji nam je ispričao Dragutinovu priču. Učenici su vidjeli originalnu Knjigu posjetitelja iz 1959. godine u koju se od Tadijanovićeve smrti posjetitelji više ne upisuju, no  sadrži zanimljive opaske što su ih iznijeli razni književnici i ostali Dragutinovi prijatelji prilikom posjeta Rastušju. Potom su se grupe uputile u Slavonski Brod, u Spomen dom Dragutina Tadijanovića, a tamo su imali priliku vidjeti i repliku Dragutinova stana koji se nalazio u Gajevoj ulici 2a u Zagrebu gdje je živio sa svojom suprugom Jelom.

Nakon odličnog rezultata u eliminacijskom testu natjecali smo se na kvizu znanja u obliku ABC pitalica, enigmatskih pitanja i Jeopardy igre, a tu su još bile igare spretnosti, kao što su pantomima i bacanje kolutova. Prvo mjesto je osvojila Osnovna škola „Hugo Badalić“ iz Slavonskog Broda, drugo mjesto osvojila je Osnovna škola Ljudevita Modeca iz Križevaca, a treće mjesto je osvojila ekipa iz Osnovne škole Sveta Nedelja.

Jezična večer 2017.

U petak, 29. rujna 2017., u našoj je školi održana Jezična večer. Učenici i njihovi roditelji sudjelovali su u radionicama s raznolikim zadatcima iz hrvatskoga, engleskoga i njemačkoga jezika. Sudionici su, među ostalim, učili glagoljičnu azbuku, pjevali na engleskome, izgovarali jezikolomce na njemačkome te povezivali europske narode s jezicima kojima govore. Jezična večer obilježena je drugu godinu zaredom s ciljem poticanja zanimanja za materinski jezik i učenje stranih jezika.

Virtualna realnost (VR) u nastavi fizike

Dodatnu nastavu iz fizike pohađa 14 učenika osmih razreda pod vodstvom prof. Jasne Bagic Ljubičic. Na nastavi  se nastoje pratiti svjetski trendovi u edukaciji. U travnju i svibnju, na satovima je korištena VR tehnologija, zahvaljujući kojoj su učenici prošetali svemirom i CERN-om (Europskim laboratorijem za fiziku čestica) te naučili ponešto i o Aurori Borealis.

Učenici su izuzetno zadovoljni takvim načinom rada zato što mogu brže i trajnije zapamtiti informacije, učiti na zabavan način te posjetiti mjesta u koja možda neće imati priliku otići.