Iz povijesti knjižnice

Povijest knjižnice OŠ Sveta Nedelja

Školska knjižnica prvi se puta spominje 1906. godine u financijskome izvješću o radu škole: „Učiteljska knjižnica je bila relativno dobro snabdjevena jer je imala 427 djela sa 476 svezaka dok je učenička knjižnica raspolagala sa 105 djela i toliko svezaka.“ 1

Školske godine 1959./1960. knjižnica se spominje u popisu nabavljenih sredstava za tekuću školsku godinu: „Već postojeća učenička knjižnica popunjena je nabavkom novo štampanih knjiga jer su one potrebne za pravilan razvitak dječjeg intelekta.“2

Iste godine u školi je osnovan Klub prijatelja knjige sa stotinjak članova. Ubrzo broj raste na 180 učenika. Aktivnosti su Kluba sakupljanje i nabava knjiga od prikupljene članarine, organiziranje književnih susreta te rasprave o novim knjigama. Kao veliki problem navodi se nedostatak prostora i materijalne potpore za provedbu planiranih aktivnosti.

Školska knjižnica formalno je osnovana 1970. god. nakon dovršetka izgradnje novog dijela OŠ „Pavao Videković“. Knjižnica je smještena u maloj učionici br. 5, u kojoj se djelomično održavala i nastava. Prva je knjižničarka bila Vesna Čačković, učiteljica razredne nastave i njemačkoga jezika. Povremeno je na tome radnom mjestu radila i Danica Kovač, nastavnica povijesti i geografije.

Godine 1986. na poslove knjižničara raspoređen je nastavnik razredne nastave i hrvatskoga jezika Krešimir Jureković. Od 1995. god. pridružuje mu se i Danica Kovač te otada u knjižnici radi dvoje knjižničara s punim radnim vremenom zbog velikog broja učenika i dislociranosti četiriju područnih škola.

Zbog nedostatka prostora knjižnica je 2000. god. preseljena u veći prostor u kojemu se i danas nalazi.

5. travnja 2007.g. na mjesto školske knjižničarke (umjesto umirovljene knjižničarke Danice Kovač) dolazi Mirjana Komočar Ljubić, prof. i dipl. bibliotekar.

25. veljače 2008. na mjesto školske knjižničarke (umjesto umirovljenog knjižničara Krešimira Jurekovića) dolazi Diana Blažić, dipl. bibliotekar.

Sadašnji je prostor osuvremenjen novim namještajem i informatičkom opremom te prostorom čitaonice koji ne zadovoljava potrebe velike škole. U područnim školama Strmec i Kerestinec djeluju i dvije pomoćne knjižnice. Knjižnična posudba i obrada izvode se u knjižničnom programu ZakiX. Knjižnični fond sadrži oko 8600 svezaka.

Knjižnica pruža potporu pri izvedbi nastavnih sati, organizira književne susrete, kvizove i radionice, različitim aktivnostima obilježava važne datume te sudjeluje u brojnim projektima u suradnji s učiteljima i lokalnom zajednicom.

U prostoru čitaonice svakodnevno borave učenici putnici dok čekaju autobus te oni koji ne polaze nastavu vjeronauka ili informatike. Omogućeno im je čitanje raznih časopisa, igranje društvenih igara, gledanje televizije te samostalan rad uz potpomognuto učenje.

1,2 Spomenica Osnovne škole “Pavao Videković” u Nedjelji o 110-godišnjici postojanja škole / urednik Stanko Štrok. Nedjelja: Osnovna škola “Pavao Videković, 1961.