Školski psiholog
Temeljne spoznaje uspješnog roditeljstva
Autor: Administrator , 24. 1. 2011.

1. Budite sigurni da nema „SAVRŠENOG RODITELJA“
  2. Ne postoji samo jedan „PRAVI NAČIN“ odgajanja djeteta
  3. Ima načina kada odgoj djeteta može biti lakši, manje naporan i uspješniji - kada se zasniva na međusobnoj komunikaciji - povjerenju bez prisile

Treba vjerovati da djeca ŽELE KOMUNICIRATI. Treba SLUŠATI djecu.

Razgovarati s njima o tome što želimo da učine i zašto.

Povući JASNE GRANICE ponašanja.

Biti ČVRSTI i DOSLJEDNI kao roditelji.

Međusobne nesuglasice(dijete-roditelj), treba smatrati prilikama da se razviju vještine za rješavanje problema.

Uvijek imajte u vidu da tjelesno ili verbalno kažnjavanje može boljeti čitav život. Umjesto pljuske treba naći neka druga rješenja. Pljuska ne prestaje boljeti kada prestane fizička bol.

Djeca uživaju kad im se pokloni PUNO PAŽNJE. Primijetite dobro ponašanje svog djeteta.

SLUŠAJTE dijete. Aktivno slušanje je vještina koju treba razvijati.

Dajte djetetu priliku da izrazi svoje osjećaje. Govorite i razgovarajte o svojim i njegovim osjećajima ( veselje, žalost, tuga, razočarenje).

Poruke koje šaljete djetetu neka budu jasne. Objasnite razloge za svoju određenu odluku.

OHRABRITE dijete da , što više, samostalno nalazi rješenja svojih problema.

Jedan od temeljnih ciljeva odgojnog procesa je pomoći im da učine sami.

Zapamtite da je i vaše dijete osoba..   Budite realni u svojim očekivanjima.

Radite i sami ono što zahtijevate od djeteta. Budite dobar  primjer djetetu. Čuvajte se kombinacije -  DOBAR SAVJET UZ LOŠ PRIMJER

KOMUNICIRAJTE s djetetom. Komunikacija je ključ uspješnog roditeljstva.i odgoja. Kad nešto tražite od djeteta, učinite to kratko i jasno. Jasno pokažite i recite što očekujete.

U svojim očekivanjima budite realni , vodeći brigu o dobi i mogućnostima djeteta.

Ne prijetite djetetu naknadnom kaznom ( kad ti tata dođe, vidjet ćeš ti…)

Nemojte zaboraviti na POHVALE i NAGRAĐIVANJE djeteta.

Nagrada djetetu je i vaš osmjeh, vaš izraz očiju, pokazivanje zadovoljstva i oduševljenja, odgovarajuće riječi. Nagrada je i izlazak u šetnju, na izlet, ne samo materijalno. Uz verbalnu pohvalu nagrađujte dijete i roditeljskim poljupcem.

Jasno pokažite za što ste ga nagradili, kako bi dijete lakše razumjelo i pamtilo svoje takvo uspješno ponašanje.

Ne štedite na pohvalama kada se dijete dobro ponaša, ne čuvajte pohvale i nagrade samo za „idealna“ ponašanja. Kako općenito u odgoju trebate biti dosljedni tako budite i u nagrađivanju. Nagradite kada je za to prilika i pred drugim osobama.

Ne podmićujte dijete. Njegovo ( neprihvatljivo) ponašanje nećete time otkloniti.

Dok razgovarate, sjednite ili čučnite da bi bili u istoj razini  s djetetom.

Dok iznosite zahtjeve, nježno primite dijete za ramena ili ruke.

Govorite čvrstim, jasnim i mirnim glasom.

Dok govorite neka vam izraz lica bude ozbiljan.

Ako je moguće neka vam podršku pruži i neka odrasla osoba, član obitelji.

Jasno dajte djetetu do znanja kako očekujete da vas sluša, kako ćete i vi njega slušati. Poslušajte djetetov odgovor, mišljenje i pozorno ga razmotrite.

Dajte djetetu dovoljno vremena da izvrši postavljeni zadatak

Možemo uspjeti – roditelji i učitelji prije svega kroz suradnju na partnerskim odnosima, svjesni kako su roditelji prvi i najvažniji odgojitelji svoje djece.